لطفا منتظر بمانید...

مقالات

دیگ بخار که در این مقاله با آن آشنا می‌شویم، یکی از بهترین تجهیزات گرمایش گلخانه است که به رشد صحیح و بهتر گیاهان کمک می‌کند.

1402/1/31
208 بازدید
معرفی تجهیزات مورد نیاز برای گرمایش گلخانه

فراهم کردن تجهیزات مورد نیاز برای گرمایش گلخانه به یکی از چالش‌های اصلی مدیران تبدیل شده است، زیرا سیستم‌های گرمایشی انواع مختلفی دارند و بازدهی هریک با دیگری متفاوت خواهد بود. البته به‌طورکلی سیستم‌های گرمایشی گلخانه به دو دسته مرکزی و موضعی تقسیم می‌شود که ما تصمیم داریم در این مقاله سیستم حرارت مرکزی، یعنی استفاده دیگ بخار را موردبررسی قرار دهیم.

البته برای مدیریت گلخانه به تجهیزات دیگری چون فیلتر شنی نیز نیاز خواهد بود. این وسیله به‌گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند با فیلترهایی که دارد آب موردنیاز برای آبیاری را تصفیه کند.

 

ارتباط گلخانه و بویلر

سیستم گرمایشی بویلر در حقیقت یکی از مدرن‌ترین سیستم‌های گرمایشی است، زیرا ساخت آن به‌گونه‌ای بوده که کمترین میزان مصرف انرژی را با بیشترین بازدهی به‌طور همزمان داشته باشد. برای راه‌اندازی این سیستم، باید از بویلر، پمپ زمینی، لوله‌های اصلی و فرعی و مشعل استفاده کرد. دقت داشته باشید که لوله‌های اصلی و فرعی برای انتقال دما هستند و در کف گلخانه نصب می‌شوند.

حال شاید برای شما در رابطه با چگونگی کارکرد منابع کوئل دار در کنار یک دیگ بخار سوال پیش آید که در پاسخ باید گفت استفاده از این منبع کنار دیگ بخار برای این است که دمای آب افزایش پیدا کند و باعث گرمایش محیط گلخانه شود .

روند انجام این کار نیز به این شکل است که آب گرم از طریق بویلر به منبع کویل ‌دار وارد می‌شود و جریان پیدا می‌کند. آبگرم داخل دیگ با جریان خود دمای کوئل را افزایش می‌دهد. از طرف دیگر آب سرد شهری نیز به منبع وارد می‌شود و هنگامی که به کویل گرم شده برخورد می‌کند، آب سرد به آب گرم تبدیل خواهد شد که این فرایند در نهایت منجر به تامین گرمایش موردنیاز گلخانه می‌شود.

 

کارکرد دیگ‌های بخار

دیگ‌های بخار در حقیقت تجهیزاتی هستند که از آن‌ها برای تولید بخار استفاده می‌کنند و باید گفت علاوه‌بر گلخانه‌ها، در صنایع مختلف دیگر نیز کاربرد دارند. برای مثال در صنایع غذایی از دیگ بخار برای بخارپز کردن موادغذایی استفاده می‌شود یا در صنعت ساختمان‌سازی این دیگ برای آماده کردن قیر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

کارکرد این دیگ نیز از طریق واکنش‌های احتراقی که میان هوا و سوخت صورت می‌گیرد است؛ یعنی شعله‌هایی که به‌واسطه احتراق تولید می‌شوند حرارتی ایجاد می‌کنند که این حرارت سپس از طریق لوله‌ها به آب منتقل خواهد شد و آب را گرم خواهد کرد که نتیجه‌ی این فرایند تبخیر خواهد بود. توجه داشته باشید که دیگ بخار در دو نوع کم فشار و فشار قوی قابل تهیه است که باید براساس نیاز یکی را انتخاب کنید .

همچنین باید گفت دیگ بخار با دیگ آب گرم تفاوت دارد. اصلی‌ترین علت تفاوت میان این دو سیستم نیز این است که در دیگ آب گرم واسطه انتقال حرارت آب است. البته این دو سیستم از نظر کارکرد در صنعت نیز تفاوت دارند؛ بنابراین هنگام انتخاب سیستم گرمایشی به این موضوع دقت داشته باشید.

 

نقش سیستم گرمایشی در گلخانه

همان‌طورکه می‌دانید رشد صحیح گیاه به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از آن‌ها دمای محیط گلخانه است. فضای گلخانه معمولا با تابش پرتوهای نور خورشید تا حدودی گرم می‌شود، اما این میزان گرما برای بعضی گیاهان کم است. همچنین امکان برودت هوا نیز وجود دارد، بنابراین باید به فکر سیستم گرمایشی مناسب بود تا در زمان نیاز از آن استفاده کرد.

دقت داشته باشید که سیستم‌های گرمایشی تنها وظیفه‌ی حفظ دما را برعهده ندارند، بلکه به کاهش آفت گیاهان و رشد بهتر آن‌ها نیز کمک می‌کنند. بنابراین حتما از یک سیستم مناسب مانند دیگر بخار استفاده کنید تا شرایط مناسبی برای رشد گیاهان فراهم شود.

 

تفاوت هیتر( گرم کن) با دیگ بخار

در طول مقاله به عملکرد و کارکرد دیگ بخار اشاره کردیم؛ اما لازم است بدانید که هیتر با سیستم‌های مرکزی تفاوت دارد و گرمای لازم را با مصرف سوخت تامین می‌کند. این سوخت می‌تواند برق، گاز یا گازوئیل باشد. همچنین دیگر تفاوتی که میان هیتر و دیگ بخار وجود دارد، این است که گرم‌ کن به لوله‌کشی و کانال‌کشی نیاز ندارد.

 

مزایای بویلر گلخانه

  • گرم شدن بستر گلخانه
  • روشی بدون تولید آلودگی هوا
  • کاهش مصرف سوخت تا 40 درصد
  • امکان اجرای سرویس در سقف گلخانه
  • سیستمی بدون خرابی و با طول عمر بالا
  •  


معایب بویلر گلخانه

  • هزینه ابتدایی بالا هنگام راه‌اندازی سیستم
  • طولانی بودن زمان تولید گرمای استاندارد توسط سیستم
  • نیازمند لوله‌کشی بیشتر

 

جمع‌بندی

همان‌طورکه مطالعه کردید، دیگ بخار یکی از بهترین تجهیزات برای تامین گرمایش گلخانه است و مزایای زیادی دارد. بنابراین اگر شما به دنبال یک سیستم گرمایشی با تولید گرمای پاک هستید، پیشنهاد ما به شما اجرای این سیستم گرمایشی در گلخانه خواهد بود.

شركت تهويه دانان تهران در سال 1376 فعاليت توليدي خود را با پشتوانه اي از علم و تجربه و به كا رگيري نيروهاي متخصص و آموزش ديده با استفاده از بهترين مواد اوليه در شهرك صنعتي عباس آباد ( وابسته به وزارت صنايع و معادن) آغاز نمود. از محصولات این شرکت میتوان به دیگ بخار ، دیگ روغن داغ ، فیلتر شنی ، سختی گیر ، دی اریتور و مبدل حرارتی اشاره کرد که با بالاترین سطح کیفی توسط شرکت تهویه دانان تهران طراحی و تولید میشوند.