لطفا منتظر بمانید...

مقالات

تفاوت دیگ بخار با دیگ آبگرم

دیگ آبگرم و بخار از دستگاه‌های تولید انرژی حرارتی برای به کار رفتن در صنایع ساختمانی، صنایع غذایی و ... هستند. با تفاوت‌های این دو دیگ در این مقاله آشنا شوید.

1401/12/29
101 بازدید
تفاوت دیگ بخار با دیگ آبگرم

دیگ آب گرم و بخار، دو مورد از مهم‌ترین تجهیزات حرارتی در صنعت هستند که تقریباً کارکرد مشابهی با هم دارند.

اما برای توضیح این مسئله که چرا بعضی از صنایع از دیگ آب گرم و برخی دیگر از بویلر بخار برای تأمین گرمای محیط استفاده می‌کنند، نیاز است تا با تفاوت‌های این دو دیگ که در ادامه مطلب به آن اشاره می‌کنیم، آشنا شوید.

دیگ آب گرم چیست؟

دیگ آب گرم، یکی از تجهیزات صنعتی پرکاربرد در سیستم‌های گرمایشی و حرارتی به شمار می‌آید. طراحی این دیگ به گونه‌ای است که بتواند سیالات مورد نظر صنایع را به وسیله گرمای مشعل در یک محفظه استوانه‌ای شکل و تحت فشار، گرم نماید. این کار، سیال مورد نظر را به درجه حرارت بالا تا نقطه جوش می‌رساند تا بتوان از آن برای مصارف حرارت مرکزی ساختمان‌ها و سایر مکان‌ها استفاده کرد.

انواع دیگ آب گرم :

دیگ آب گرم، بسته به ظرفیت ، جنس یا ساختار استفاده می‌کند در انواع مختلفی وجود دارد؛ اما مهم‌ترین نوع این دیگ‌ها که در بسیاری از کاربردهای صنعتی استفاده می‌شوند، به شرح زیر است:

  • دسته‌بندی دیگ آب گرم بر اساس جنس بدنه آن شامل دیگ آبگرم فولادی و چدنی می‌شود.
  • دیگ آب گرم فایر تیوپ از نظر ساختار شامل شعله برگشتی سه پاس وت بک و درای بک می باشد

کاربرد های دیگ آبگرم :

دیگ آب گرم در صنایع مختلفی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، کاربرد دارد:

  • از این دیگ به منظور تأمین آب گرم برای گرمایش مکان‌های مختلف ازجمله نیروگاه‌ها، رستوران‌ها، سازمان‌های دولتی و خصوصی، استخرها، برج‌های تجاری، هتل‌ها، بیمارستان‌ها و سایر محیط‌ها استفاده می‌شود.
  • از دیگر کاربردهای این دیگ نیز استفاده در سیستم گرمایش مرکزی، موتورخانه و رادیاتور ساختمان‌ها است که گرمای محیط داخل آن‌ها را تأمین می‌کند.
  • دیگ بخار چیست؟

دیگ بخار یا بویلر بخار نیز از تجهیزات گرمایشی مورد استفاده در صنایع مختلف است که با استفاده از سوخت‌های فسیلی نظیر گاز، زغال‌سنگ و نفت، آب گرم داخل دیگ را به بخار تبدیل می‌کند.

انواع دیگ بخار :

این نوع دیگ ها در ظرفیت های متفاوت و به صورت عمودی (در ظرفیت 50 الی 500 کیلو بخار) و یا افقی (در ظرفیت 200 الی 20 تن بخار در ساعت و بالاتر ) طراحی و تولید می گردد و با دو نوع ساختار فایر تیوپ (تحمل فشار تا 20 بار)  و واتر تیوپ (فشار بالا) طراحی و تولید می گردد

دیگ بخار در چه صنایعی کاربرد دارد؟

این دیگ‌ها که در ظرفیت‌های بالایی نیز تولید می‌شوند، کاربردهای بسیاری در صنایع مختلف ازجمله صنایع غذایی، چاپ، قیرسازی، ساخت‌وساز، صنایع پتروشیمی، صنعت چوب و پارچه و پلاستیک و سایر موارد مشابه برای کارکردهای گرمایشی، پخت مواد یا ذوب کردن و یا غیره دارند.

 

تفاوت دیگ بخار و دیگ آب گرم

تفاوت اصلی دیگ بخار و دیگ آبگرم، همان‌طور که از اسم آن‌ها نیز مشخص است، علاوه بر تجهیزات کنترلی و مکانیکی متفاوت در هریک ، مربوط به نحوه نوع انتقال انرژی گرما یی می باشد  به عبارتی در دیگ‌های آبگرم، آب به عنوان سیال مورد استفاده در دیگ، گرم و از طریق لوله‌های به مصرف کننده منتقل می گردد و در دیگ های بخار ، سیال (آب)  به بخار تبدیل شده و در مصارف صنعتی و یا عمومی (سونا بخار ، خشکشوئی ، کارواش و ...) مورد استفاده قرار می گیرد

جمع‌بندی

دیگ آب گرم و دیگ بخار، از دستگاه‌های ضروری و مورد نیاز در صنایع مختلف‌اند که کارکرد عملیاتی برای تأمین انرژی مورد نیاز مصرف‌کننده را دارند. در استفاده از این تجهیزات، لازم است دقت زیادی صورت گیرد؛ به این معنی که برای جلوگیری از رسوب گرفتگی در این دیگ‌ها، بایستی از دستگاه سختی گیر برای تصفیه سیال مورد استفاده در آن‌ها استفاده شود.

شركت تهويه دانان تهران در سال 1376 فعاليت توليدي خود را با پشتوانه اي از علم و تجربه و به كا رگيري نيروهاي متخصص و آموزش ديده با استفاده از بهترين مواد اوليه در شهرك صنعتي عباس آباد ( وابسته به وزارت صنايع و معادن) آغاز نمود. از محصولات این شرکت میتوان به دیگ بخار ، دیگ روغن داغ ، فیلتر شنی ، سختی گیر ، دی اریتور و مبدل حرارتی اشاره کرد که با بالاترین سطح کیفی توسط شرکت تهویه دانان تهران طراحی و تولید میشوند.

 

 

تفاوت دیگ بخار با دیگ آبگرم