لطفا منتظر بمانید...

مقالات

آشنایی با دستگاه سختی‌گیر رزینی

دستگاه سختی‌گیر رزینی، یک دستگاه منحصر به فرد و جدا از موتورخانه است که در مدار خروجی سیستم گرمایش موتورخانه قرار می‏گیرد. این دستگاه دارای یک مخزن تمام فلزی استوانه‌ای از جنس فلز و فایبر گلاس است تا بتواند آب گرم را به خوبی درون خود نگهداری کند.

1401/12/15
562 بازدید
آشنایی با دستگاه سختی گیر رزینی

امروزه در سراسر کشور ، شرکت‏ها و مراکز تجاری از سیستم پکیج و موتورخانه برای گرمایش ساختمان استفاده می‏کنند. سیستم گرمایش موتورخانه دارای اجزای بسیار زیادی است که هر کدام از آن‏ها مناسب یک فعالیت هستند. از مهم‌ترین اجزای موتورخانه سیستم‏های گرمایشی، می‏توان به دستگاه سختی‌گیر رزینی اشاره کرد. در صورتی که با سختی‌گیر و کارایی آن آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌دهیم در ادامه با ما همراه باشید تا با نحوه عملکرد این دستگاه و انواع مختلف آن بیشتر آشنا شویم  

سختی‌گیر رزینی چیست؟

دستگاه سختی‌گیر رزینی، یک دستگاه منحصر به فرد و جدا از موتورخانه است که در مدار خروجی سیستم گرمایش موتورخانه قرار می‏گیرد. این دستگاه دارای یک مخزن تمام فلزی استوانه‌ای از جنس فلز و فایبر گلاس است تا بتواند آب گرم را به خوبی درون خود نگهداری کند. در قسمت خروجی این دستگاه، شیرهایی به صورت اتوماتیک و نیمه اتوماتیک وجود دارند که پس از صاف شدن آب از هرگونه مواد معدنی و نمک، به صورت اتوماتیک باز می‏شوند و به آب اجازه خروج می‏دهند. لازم به ذکر است، وجود سختی‌گیر از بروز مشکل در سیستم گرمایش پکیج موتورخانه‏ها جلوگیری می‌کند.

معرفی سختی‌گیر رزینی

همانطور که در قسمت قبل به آن اشاره شد، دستگاه سختی‌گیر رزینی، وظیفه جداسازی مواد معدنی و سخت موجود در آب را به منظور جلوگیری از رسوب‌گذاری در لوله‏های سیستم گرمایش بر عهده دارد. این دستگاه دارای یک قسمت ورودی و یک قسمت خروجی است که قسمت ورودی آن در بالا و قسمت خروجی آن در پایین قرار دارد. زمانی که آب داغ با فشار وارد این دستگاه می‏شود، توسط فیلتر‏هایی مانند فیلترشنی، صاف و رقیق شده و خالی از هر گونه مواد سخت معدنی می‏شود.

کاربرد انواع دستگاه سختی‌گیر رزینی

وجود سختی‌گیر در هر موتورخانه‌ای، امری ضروری است. کارشناسان و متخصصان این دستگاه را به دو صورت تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک طراحی و تولید کرده‌اند تا کاربران در شرایط مختلفی به راحتی از آن‌ها استفاده کنند. البته در نظر داشته باشید که قیمت دستگاه سختی گیر ریزنی تمام اتوماتیک نسبت به نیمه اتوماتیک گران‌تر است، اما فروش سختی‌گیر نیمه اتوماتیک نسبت به تمام اتوماتیک بیشتر است؛ چرا که کاربران می‏توانند از این دستگاه در هر شرایطی استفاده کنند.

کاربرد دستگاه سختی‌گیر رزینی تمام اتوماتیک

دستگاه سختی‌گیر رزینی تمام اتوماتیک، به دستگاهی گفته می‏شود که تمامی عملیات رسوب‌زدایی و گرفتن سختی آب را به صورت اتوماتیک و بدون دخالت انجام می‏دهد. این دستگاه مجهز به یک سیستم هوشمند فرمان‌دهنده است که زمان تصفیه آب را مشخص می‏کند و به شیر الکترونیکی اجازه باز و بست شدن می‏دهد. اگر چه این دستگاه نسبت به دستگاه سختی‌گیر رزینی نیمه اتوماتیک گران‌تر است؛ اما متخصصان این دستگاه را به گونه‌ای طراحی کرده‌اند که از هدر رفتن آب جلوگیری کند. از این رو، می‏توان گفت که سختی‌گیرهای تمام اتوماتیک نسبت به نیمه اتوماتیک، صرفه اقتصادی بیشتری دارند.

کاربرد دستگاه سختی‌گیر رزینی نیمه اتوماتیک

دستگاه سختی گیر رزینی نیمه اتوماتیک، همانطور که از نامش پیداست، به صورت نیمه اتوماتیک فعالیت می‏کند و نیاز به یک اپراتور دارد. این دستگاه فاقد شیرهای الکتریکی و سیستم هوشمند فرمان‌دهنده است. فرآیند احیاء و تصفیه آب در این دستگاه توسط یک شیر سه حالته که به شیر سلوولو مشهور است، انجام می‏شود. اما متاسفانه درصد هدر رفت آب و انرژی در این دستگاه نسبت به سختی‌گیر تمام اتوماتیک بیشتر است. از این رو، امروزه از دستگاه‏های سختی‌گیر رزینی نیمه اتوماتیک استفاده کمتری می‏شود. لازم به ذکر است، قیمت این دستگاه نسبت به سختی‌گیر رزینی تمام اتوماتیک ارزان‌تر است.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم اطلاعاتی را در مورد سختی‌گیر رزینی در اختیار شما قرار دهیم و شما را با کاربردها و متعلقات این دستگاه پرکاربرد در صنعت آشنا سازیم. سختی‌گیر، وظیفه جداسازی مواد معدنی آب و جلوگیری از رسوب‌گذاری در لوله‏های سیستم گرمایش را برعهده دارد.

شركت تهويه دانان تهران در سال 1376 فعاليت توليدي خود را با پشتوانه اي از علم و تجربه و به كا رگيري نيروهاي متخصص و آموزش ديده با استفاده از بهترين مواد اوليه در شهرك صنعتي عباس آباد ( وابسته به وزارت صنايع و معادن) آغاز نمود. از محصولات این شرکت میتوان به دیگ بخار ، دیگ روغن داغ ، فیلتر شنی ، سختی گیر ، دی اریتور و مبدل حرارتی اشاره کرد که با بالاترین سطح کیفی توسط شرکت تهویه دانان تهران طراحی و تولید میشوند.

 

 

 

آشنایی با دستگاه سختی گیر رزینی
دانلود
آشنایی با دستگاه سختی گیر رزینی