لطفا منتظر بمانید...

مقالات

مزیت های دیگ روغن داغ نسبت به دیگ بخار

دیگ روغن داغ در مقایسه با دیگ بخار مزایای بسیاری مانند امکان تنظیم درجه حرارت، سروصدای بسیار کم، عدم نیاز به اپراتور بویلر، احتیاج به میزان سرمایه‌گذاری کم و... دارد.

1401/12/8
694 بازدید
مزیت های دیگ روغن داغ نسبت به دیگ بخار

دیگ روغن داغ در مقایسه با دیگ بخار مزایای بسیاری مانند امکان تنظیم درجه حرارت، سروصدای بسیار کم، عدم نیاز به اپراتور بویلر، احتیاج به میزان سرمایه‌گذاری کم و... دارد.

در ادامه این مقاله با این مزایا به طور کامل آشنا می‌شوید؛ بنابراین تا آخر این مقاله همراه ما بمانید.

  • امکان تنظیم درجه حرارت در دیگ روغن داغ

با استفاده از دیگ روغن داغ به‌راحتی می‌توان درجه حرارت موردنظر خود را تعیین و تنظیم کرد؛ حتی در دیگ روغن داغ امکان کار کردن با درجه حرارت ۳۵۰ هم وجود دارد.

 

  • سروصدای بسیار کم دیگ روغن داغ نسبت به دیگ بخار

یکی از مزایای دیگ روغن داغ، نداشتن سروصدای بلند در هنگام کار است.

دیگ بخار در زمان کار موجب سروصدای زیادی می‌شود و محیط کار را از آلودگی صوتی پر می‌کند؛ در حالی که سیستم دیگ روغن داغ به شکلی طراحی شده است که در محیط آلودگی صوتی بسیار کمی ایجاد می‌شود.

 

  • عدم احتیاج به اپراتور بویلر در سیستم دیگ روغن داغ

در اغلب مواقع در صنایع مختلف برای کار کردن با دیگ بخار، احتیاج به یک اپراتور حرفه‌ای بویلر هست؛ اما برای استفاده از سیستم دیگ روغن داغ، احتیاج به یک اپراتور بویلر نیست و همین مورد خود باعث صرفه‌جویی در هزینه می‌شود.

 

  • عدم احتیاج به تنظیم فشار داخلی در سیستم دیگ روغن داغ

  •  

در دیگ بخار برای انجام برخی عملکردها احتیاج به فشار زیادی است؛ اما در سیستم دیگ روغن داغ، بدون هیچ فشاری تمام تجهیزات شما کار  می‌کنند.

این مورد (عدم نیاز به فشار) در منابع کوئل دار، خطر وقوع انفجارهای بزرگ را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

 

  • امن بودن سیستم دیگ روغن داغ

سیستم دیگ روغن داغ در برابر دیگ بخار، ایمنی بیشتری دارد و این یکی از قانع کننده‌ترین و مهم‌ترین دلایل برای انتخاب دیگ روغن داغ از میان سایر منابع کوئل دار است.

دیگ روغن داغ نسبت به سیستم‌های دیگ آب گرم، به دلایل منجمد نشدن آب و عدم نیاز به فشار امن‌تر است‌.

 

  • احتیاج به میزان سرمایه گذاری کم برای سیستم دیگ روغن داغ

راه‌اندازی سیستم‌های دیگ بخار احتیاج به سرمایه‌گذاری زیادی دارد؛ زیرا برای راه‌اندازی سیستم دیگ بخار احتیاج به مخازن تخلیه بلودان، خنک کننده‌ها، مخازن تغلیظ مواد شیمیایی، تله بخار، دیگ‌های بخار، مخازن مایع، پمپ تغذیه آب ورودی و.... است.

با وجود بلودان حرارتی و تله‌های بخار در سیستم دیگ بخار، کارایی این سیستم تا حد زیادی کاهش داده می‌شود.

در حالی که سیستم‌های دیگ روغن داغ به دلیل اینکه دارای یک سیستم بسیار ساده هستند، تنها برای راه‌اندازی احتیاج به یک مخزن انبساط، مشعل گرمکن و پمپ دارند و همین باعث صرفه‌جویی در سرمایه‌گذاری و کارایی بهتر در این سیستم می‌شود.

 

عدم به وجود آمدن خوردگی و زنگ‌زدگی در سیستم‌های دیگ روغن داغ

 

سیستم‌های دیگ بخار به دلیل اینکه مقرون به‌صرفه هستند، از نظر مدیران بسیار زیادی محبوب شناخته می‌شوند؛ اما باید این مورد را در نظر داشت که دیگ‌ بخار در مقابل خوردگی بسیار حساس هستند.

شاید از نظر افراد در این مورد، آب بی‌اثر به نظر برسد؛ اما باید بدانید که در واقع هر چیزی در مسیر آب به مرور زمان دچار خوردگی می‌شوند.

بنابراین برای اینکه مشکلات خوردگی و زنگ‌زدگی در سیستم‌های دیگ بخار شناسایی شوند، باید هر چند وقت یک‌بار به طور کامل دیگ‌های بخار مورد بررسی و نظارت قرار بگیرند.

یکی از مزیت‌های دیگ روغن داغ، به وجود نیامدن خوردگی و زنگ‌زدگی در این سیستم است؛ زیرا روغن داغ یک روان‌کننده محسوب می‌شود.

 

  • عدم احتیاج به مواد شیمیایی در سیستم دیگ روغن داغ

همان طور که قبلا گفته شد، آب جزو ماده‌های خورنده است؛ بنابراین باید هنگام استفاده از دیگ‌های بخار برای جلوگیری از خوردگی و زنگ‌زدگی، از مواد شیمیایی مختلفی استفاده ‌شود.

برای اینکه مطمئن شوید دیگ بخار به‌خوبی کار می‌کند، باید به طور مداوم با نظارت کامل و تنظیم دقیق از این مواد شیمیایی استفاده کنید.

سیستم دیگ روغن داغ به دلیل اینکه دچار خوردگی و زنگ‌زدگی نمی‌شود، احتیاجی به استفاده از مواد شیمیایی ندارد.

 

از آن‌جایی که ممکن است آب در سیستم دیگ بخار به یخ تبدیل شود و باعث به وجود آمدن خطرات و مشکلات بزرگی شود؛ یخ نزدن روغن در دمای بسیار پایین، یک مزیت برای سیستم دیگ روغن داغ محسوب می‌شود و وجود این مزیت در دیگ روغن داغ، خطرات ایمنی و مشکلات عملیاتی را کاهش خواهد داد.

 

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم شما را با مزایای دیگ روغن داغ نسبت به دیگ بخار آشنا کنیم؛ بنابراین اگر یک جایگزین مناسب و جدید برای سیستم‌های دیگ بخار می‌خواهید، سیستم‌های دیگ روغن داغ بهترین گزینه هستند.

شركت تهويه دانان تهران در سال 1376 فعاليت توليدي خود را با پشتوانه اي از علم و تجربه و به كا رگيري نيروهاي متخصص و آموزش ديده با استفاده از بهترين مواد اوليه در شهرك صنعتي عباس آباد ( وابسته به وزارت صنايع و معادن) آغاز نمود. از محصولات این شرکت میتوان به دیگ آب گرم، دیگ روغن داغ ، فیلتر شنی ، سختی گیر ، دی اریتور و منابع کوئل دار اشاره کرد که با بالاترین سطح کیفی توسط شرکت تهویه دانان تهران طراحی و تولید میشوند.