لطفا منتظر بمانید...

مقالات

معرفی تمام تجهیزات مورد نیاز استخر

انواع مختلف دیگ آبگرم، سختی گیر، فیلتر شنی و منابع کوئل دار وجود دارد که با توجه به اندازه‌ی استخر و مکانی که قرار است ساخته شود (استخر سرپوشیده و یا استخر روباز) می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

1401/11/26
587 بازدید
معرفی تمام تجهیزات مورد نیاز استخر

این سؤالی است که برای کسانی که مایل هستند در ویلا و یا باغ و یا حتی منزل مسکونی خود استخر بسازند پیش می‌آید. باید بگوییم که تجهیزات استخر تنوع بسیار زیادی دارند و یا توجه به کاربری استخر و اندازه‌ی آن می‌توان تجهیزات متفاوت برای استخر استفاده کرد.

انواع مختلف دیگ آبگرم، سختی گیر، فیلتر شنی و منابع کوئل دار وجود دارد که با توجه به اندازه‌ی استخر و مکانی که قرار است ساخته شود (استخر سرپوشیده و یا استخر روباز) می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. خرید تجهیزات استخر بدون تحقیق و بررسی کافی ممکن است باعث خرید تجهیزات غیر ضروری و از قلم افتادن تجهیزات ضروری شود.

اگر قصد ساخت استخر دارید، قبل از هر چیز این مقاله کوتاه را در مورد انواع تجهیزات مورد نیاز استخر مطالعه کنید و سپس اقدام به خرید تجهیزات کنید.


تجهیزات استخر

تجهیزات تأمین آبگرم استخر

دمای استاندارد برای آب استخر 25.5 تا 27.7 درجه سانتی‌گراد است. درصورتی‌که دمای آب کمتر از 25.5 درجه سانتی‌گراد باشد، مورد ایجاد سرما و لرز در شناگران می‌شود و درصورتی‌که بیشتر از 27.7 درجه سانتی‌گراد باشد، باعث ایجاد و رشد باکتری‌های مضر در استخر می‌شود.

برای تأمین آب گرم استخر می‌توان از دیگ آب گرم و یا منابع کوئل دار استفاده کرد. ظرفیت گرمایشی آب استخر برای استخرهای روباز به ازای هر مترمکعب 2500 کالری و برای استخرهای سرپوشیده 2000 کالری در نظر گرفته می‌شود. با توجه ظرفیت حجمی استخر شما می‌توانید، ظرفیت سیستم گرمایش آب استخر را تعیین کرده و متناسب با آن اقدام به خرید کنید.

برای مثال برای یک استخر متوسط سرپوشیده با ظرفیت 50 مترمکعب آب، نیاز به یک سیستم گرمایشی با ظرفیت 100.000 کالری است.

 

 

تجهیزات پاک‌سازی و گردش آب استخر

هنگامی‌که تجهیزات تصفیه آب به درستی مستقر شوند، به طور یکپارچه با یکدیگر ادغام می‌شوند و از گردش مجدد آب اطمینان حاصل می‌شود. سیستم‌های ضدعفونی، ناخالصی‌ها و آلاینده‌های مضر احتمالی را از آب حذف می‎کند. از یک طرف، فیلترها تمیز کردن مکانیکی آب را انجام می‌دهند (حذف عوامل فیزیکی مانند مو و ... از آب). از سوی دیگر، عملیات ضد عفونی شیمیایی به صورت دستی یا توسط سیستم‌های مختلف (از جمله کلرزنی نمکی و نئولیز) انجام می‌شود و شامل افزودن محصولاتی به استخر مانند قرص‌های کلر می‌شود.

 

فیلتر شنی تهویه دانان

فیلتر شنی

فیلتر شنی از مهم‌ترین تجهیزات مورد نیاز برای استخر است، چرا که با تصفیه آب تا حد استاندارد به حذف آلودگی‌ها کمک زیادی می‌کند و نیاز به تمیزکاری دوره‌ای دیواره‌ی استخر را به حداقل می‌رساند. فیلترهای شنی استخر در اندازه‌های مختلف از متریال فایبرگلاس باکیفیت و ضد زنگ ساخته می‌شوند.

استفاده از فیلتر شنی در تجهیزات استخر باعث زلال و پاک و تمیز شدن آب استخر می‌شود و لذا شنا در استخر را دوچندان می‌کند.  

 

فیلتر کارتریجی

فیلتر کارتریجی یک فیلتر کوچک‌تر نسبت به فیلتر شنی است و قیمت آن از فیلتر شنی کمتر است. این فیلتر هنگام کارکرد صدای کمی دارد و از نظر مصرف انرژی بسیار بهینه است، اما از نظر عملکرد پاک‌سازی استخر در مقایسه با فیلتر شنی ضعیف‌تر است. فیلتر کارتریجی برای استخرهای کوچک با ظرفیت کاربری کم توصیه می‌شود.

سختی گیر

در بسیاری از نقاط مختلف ایران، سختی آب از حالت استاندارد بیشتر است و یکی از مشکلاتی که ایجاد می‌کند، عدم حل شدن کلر در آب با سختی بالا است. همان‌طور که می‌دانید کلر برای ضد عفونی کردن آب از باکتری‌ها لازم است و درصورتی‌که به درستی در آب حل نشود، نمی‌تواند آب را به خوبی ضد عفونی کند.

سختی گیر آب استخر  یک مخزن استوانه‌ای ساخته شده از فولاد یا متریال فایبرگلاس است که داخل آن‌ها با رزین‌های مخصوص پر شده است. آب استخر با عبور از سختی گیر و تماس با این رزین‌ها تا حد زیادی سختی خود را از دست می‌دهد و در نتیجه کلر به راحتی در آب استخر حل می‌شود.

 

سختی گیر تهویه دانان

سخن پایانی

به صورت کلی داشتن یک استخر شخصی در خانه، باغ و یا ویلا، ایده بسیار خوبی است چرا که از نظر بهداشتی برای کسانی که از آن استفاده می‌کنند بسیار ایمن است. همچنین شنا و ورزش‌های آبی تضمین کننده سلامت بدن به خصوص در سنین بالا هستند که به دلیل ضعف مفاصل امکان ورزش در باشگاه و سالن‌های ورزشی وجود ندارد.

اگر مایل به احداث و ساخت استخر هستید، برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره خرید فیلتر شنی و سایر تجهیزات مورد نیاز استخر، با ما تماس 72183-021 بگیرید.